EURO 2016 / România-Elveția 1-1: HOP România! Totul se decide duminică, cu Albania

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Elveției, 1-1 (1-0), miercuri, pe stadionul ”Parc des Princes” din Paris, într-un meci din Grupa A la EURO 2016, dar păstrează șanse de calificare în optimile de finală.

Tricolorii au deschis scorul în prima repriză, prin Bogdan Stancu, după un penalty scos de Chipciu. Jucătorul român a devenit, astfel, al treilea jucător din istorie care înscrie două goluri din penalty la același Campionat European.

Elvețienii au egalat prin Mehmedi, în minutul 57, cu un șut violent la colțul lung.

Selecționerul Anghel Iordănescu a surprins pe toată lumea operând nu mai puțin de patru schimbări în echipa de start față de meciul inaugural cu Franța. Astfel, au apărut în primul 11 Andrei Prepeliță, Gabriel Torje, Alex Chipciu și Claudiu Keșeru.

Calificarea naționalei se va juca în ultimul meci al grupei, duminică, împotriva Albaniei.

Formațiile:

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ (St. Filip 61) – Pintilii (Prepeliţă 46), Prepeliţă – Toje, Stancu (Fl. Andone 83), Chipciu – Keşeru

Elveţia: Elveţia: Sommer – Lichsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri (Tarashaj 90+1), Dzemaili (Lang 83), Mehmedi – Seferovic ( Embolo 64)