Dinamo-CFR 0-2! Victorie de senzație a feroviarilor în Ștefan cel Mare

Punct ochit, punct lovit. CFR Cluj a plecat spre București cu gândul la invincibilitatea dinamoviștilor de la debutul sezonului. Alb-roșii și-au rupt singuri picioarele în acest meci, încheiat cu nu mai puțin de patru eliminări în tabăra ”câinilor roșii”, în frunte cu cea a antrenorului Mircea Rednic.

Totul s-a rupt în min.39, la eliminarea lui Feussy și reușita din penalty a ”arcașului” Lopez. Imadiat după pauză, Rednic este trimis în tribune de centralul Petrescu. Peste 9 minute, Filip este trimis și el la vestiar. În min.78 Voiculeț trimite o torpila de la peste 25 de metri și încheie practic partida. Matei îl scuipă pe Păun, iritat că a fost prins într-un joc de-a măgărușul al feroviarilor, și vede și el roșu! Spectatorii din Ștefan cel Mare continuă să-i înjure vârtos pe clujeni, însă arbitrul nu mai vrea niciun minut d eprelungire și fluieră finalul coșmarului pentru echipa gazdă.

CFR a sărit, astfel, pe locul 7 în clasament și este la un pas de locul de play-off. Fără cele șase puncte de penalizare, echipa din Gruia s-ar clasa pe locul 3 al Ligii I.

Desfășurarea partidei:
min.4. Feussi vede cartonasul galben
min.8 cartonas galben Goian
min.9 ocazie mare a lui Belek, care nu-l poate depasi pe Cerniauskas care respinge cu bratul
min.15 CFR domina inceputul partidei
min.21 Gnohere trimite cu capul putin pe linga poarta
min.24 Mevlja respinge in extremis in corner centrarea lui Jakolis pentru Belek
min.25 Larie scoate excelent in corner din fata lui Essombe
min.32 sut puternic a lui Essombe din coltul careului, mingea trece pe linga poarta
min.38 Gnohere reia din cadere din unghi inchis spre poarta, alaturi insa de buturile lui Marc
min.39 PENALTY CFR! Feussy il loveste pe Paun in careu si e penalty! cartonas rosu pentru Feussy!
min.40 Filip ia si el galben pentru proteste
min.41 GOOOOOOOL CFR! Cristian Lopez inscrie si duce CFR-ul in avantaj! este a cincea reusita a “arcasului” din Gruia! 0-1!
min.44 iese Vojnovic, intra Puljc
min 45 Marc intervine extraordinar in doua randuri in fata puternicilor atacanti ai cainilor rosii
min.45 doua minute de prelungire
min.45+2 pauza
min.46 antrenorul Mircea Rednic este trimis in tribune de centralul Petrescu!
min.48 iese Goian, intra Tinc
min.48 Marc apara sutul lui Matei
min.53 Dinamo domina inceputul reprizei a doua. CFR s-a retras in propriul careu
min.54 inca o eliminare in tabara lui Dinamo! Steliano Filip este trimis la cabine dupa ce incaseaza al doilea cartonas galben!
min.55 Petrucci trimite pe spatiul portii din lovitura libera, fara probleme pentru portar insa
min.59 Jakolis suteaza din careu, retine insa Cerniauskas
min.63 Portarul lui Dinamo scoate excelent sutul lui Jakolis
min.66 iese Cristian Lopez, intra Voiculet
min.69 Belek rateaza o noua ocazie a ceferistilor
min.71 Cerniauskas respinge in corner sutul lui Petrucci
min.78 GOOOOOOL CFR! Voiculet trimite in plasa portii dinamoviste cu un sut sec de la peste 25 de metri! 0-2!