Cea de-a V-a ediţie a “Zilelor Clujului” are loc în perioada 22-26 mai 2015. Această ediţie este parte integrată a programului Cluj-Napoca – Capitală Europeană a Tineretului 2015.

Zilele Clujului înseamnă în acest an:
5 scene – Piața Unirii, Piața Muzeului, str. Mihail Kogălniceanu, La Terenuri Mănăștur, Iulius Parc
peste 100 de concerte live
peste 100 de evenimente
peste 30 de locații

Program ziua II, sâmbătă, 23 mai

Piața Unirii
10:00 – 14:00 Festivalul Științei
Inspectoratul Școlar Județean Cluj
17:00 Parada Zilelor Clujului

Seara de muzică clasică
18:00  Stradivarius Enescu Experience
Alexandru Tomescu-vioara Stradivarius Elder
Eduard Kunz-pian
19:30 Gala Operelor Clujene
Opera Națională Română și Opera Maghiară de Stat
21:30 Filarmonica de Stat Transilvania alături de soliștii:
Viorica Cortez, Diana Țugui, Ștefan Pop, Florin Estefan.
Cu sprijinul EBS România – an NTT Data Company

22:45 Teatru Stradal
Parola Bianca – Moonlight Invasion

Piața Muzeului
16:00 Moment artistic de poezie și modă pe ritmurile compozitorului Antonio Vivaldi
Pian: Olga Bordaș
Orașul înfrățit Parma (Italia)
Asociaţia Culturală La Pergamena
Centrul Cultural Itlaian
19:00 Corul Panda Kids – Grădinița Panda
19:20  Frozen Dog’s leg
20:00  Nuages Quartet
21:00 3 O’Clock

Str. Mihail Kogălniceanu
10:00 – 22:00
Promenada Cărților
UBB –  Turism cultural
„Cutiuţa cu suveniruri”
Promenada Multiculturalității  „UBB – aduce o lume într-un oraș”
Târgul meșterilor populari clujeni
Festivalul Culinar Internațional
11:00 Demonstrații gastronomice ale liceenilor clujeni
Elevii își vor demonstra talentul culinar fiind îndrumați de cei mai cunoscuți chefi din Cluj
15:30 Taekwondo și dansuri coreene
Open Bridge Consortium
Demonstrații și degustări culinare
16:00 – Preparat coreean
16:30 – Restaurant Miko
17:00 – Prăjitoria Olivo
17:30 – Chef Cezar Munteanu
18:00 – Chef Adrian Pop
18:30 – Chef Ioan Fatol

Concerte scenă  – Str. Mihail Kogălniceanu
19:30 Concert de Folk – Laureații festivalului „Flori de mai”
20:30 Catrhythm
21:30 Costi Cămărășan Band
22:30 Teatru Stradal – Parola Bianca – Moonlight Invasion

Str. Potaissa – Zidul Cetății
Tabăra Antică
10:00 – 21:00 Tabăra civilă și militară – ateliere și antrenamente
14:00 –  Bătălia dintre o legiune romană și barbari
19:00 – Ceremonia de ridicare a orașului Napoca la gradul de municipium de către împăratul Hadrian
Tabăra Medievală
10:00–21:00 Ateliere și confecționare măști
10.30 Teatru de păpuși  Prințesa mofturoasă
11:00 Commedia dell`arte Bolnavul închipuit
12:00 Instrucția scutierilor
13:00 Prezentarea vieții și a iurtei nomade
15:00 Legenda lui Matia Corvin la Cluj
16.00 Demonstrații ale breslelor clujene
18:00 Teatru de păpuși Înpărăteasa neagră
18:30 Teatru Înșir-te mărgărite
20:00 Turnir cavaleresc

Memo 10
11:00 – 18:00 Ziua culinară coreeană
Maeștri bucătari din Suwon (Coreea de Sud)

Malul Someșului
11:00 Inaugurarea monumentului
orașului înfrățit Rockford, Illinois (U.S.A.)

Grădina Botanică ”Alexandru Borza”
18:00 Concerte  Los Pomelos,  Rock Academy
20:00 De-a Charlie Chaplin prin grădină
Liceul de Coregrafie
20:30 Proiecţie de film
Charlie Chaplin în The Kid
Scena Urbană

Parcul Central „Simion Bărnuţiu”
10:00 – 20:00 The Fun Zone
12:00 – 20:00 Youth Zone
13:00 – 15:00 – Incubator107 workshops

Parcul Central – Foișor
15.30 Poți fi și tu campion!
Demonstrație Aikido, Judo
Concurs pentru copii
Organizator: Adrian Petre

Casino – Centrul de cultură urbană
18:00 Alandala – open air social event

La Terenuri – Mănăștur
Expoziție Foto Rewilding Europe:
Delta Dunării – noi perspective
12:00 Școala L. Rebreanu
14:00 Macheta Participativă a Zonei #2
14:00 Atelier de Teatru
15:00 Atelier Foto
Concerte
16:00 Nuages Quartet
17:00 Teatru – Teen Nation
18:00 Eveniment folcloric SURPRIZĂ!
20:00 Raze de soare și Ion din Dorobanți feat. Matteo Islandezu
21:30 Luciri Optzeciste și Dj Darius

Cinema Mărăști
11:00 și 19:00 Teatru de păpuși Scufița Roșie
Anima Art

The Dungeon
Str. Petru Maior 13
10:00-14:00 Ziua porților deschise

Bld. Eroilor
16:00 Flashmob Majorete
Fest. Int. de Dans Contemporan
STEPS – În Jurul Lumii
Madness Junioare

17:00 – 21:00 Animație Stradală
Famous for entertainment

Casa Matia Corvin
Teatru în cadrul Man.In.Fest
14:00 Devenir
15:30 Golden
16:30 Stillman Theatre
18:00 Inevidenza
20:00 Varina

Tur Ghidat
Incursiune în arhitectura clujeană
Plecare: ora 17:00
Bld. Eroilor 6-8 – C.I.T.
Durata: 2h
Cluj Guided Tours

La Palat
Curtea Muzeului de Artă
22:00 Nico de Transilvania
Teatru în cadrul Man.In.Fest
22:00 Tea Time in Europe