Universitatea a trecut pe lângă o victorie mare pe Cluj Arena, după o partidă care n-a pus în niciun moment problema învingătoarei. ”Șepcile roșii” au început perfect partida, cu un gol înscris în minutul 3, de Mengolo. Medieșenii au venit la Cluj resemnați, parcă, și nu au pus deloc probleme alb-negrilor, iar partida se îndrepta spre un deznodământ așteptat. A venit însă minutul 84, când Bambara comite henț în propriul careu, iar arbitrul Tudor a indicat ferm punctul cu var! Veselovsky n-a mai fost inspirat, iar albanezul Llullaku a adus un punct nesperat pentru Gaz Metan.

Lupta în subsolul clasamentului a devenit extrem de complicată acum, cu doar patru etape înainte de sfârșitul campionatului. ”U” Cluj a strâns 31 de puncte și se află, înaintea meciului Rapidului, pe locul 14 în clasament. Etapa viitoare, clujenii au o deplasare infernală la Ploiești, cu Petrolul. Partida se va disputa sâmbăta viitoare, de la ora 19.45.

Desfășurarea partidei:
min.3 GOOOOOL U CLUJ! Mengolo centreaza perfect in marginea careului mic, Vlad Morar inscrie imparabil cu capul! 1-0!
min.24 suteaza Llullaku din afara careului, mingea trece pe langa poarta lui Veselovsky
min.70 intra Figliomeni, iese Curtean
min.73 lovitura libera 25 metri executata de Vlad Morar, Plesca scoate cu greutate
min.77 cartonas galben Skvorc
min.79 cartonas galben Ciprian Petre
min.83 Lungu reia pe langa poarta din centrul careului
min.84 PENALTY GAZ METAN!Bambara comite hent in propriul careu! galben pentru Bambara
min.85 GOL MEDIAS! Llullaku transforma cu calm! 1-1!
min.88 Dan Roman suteaza din cadere la coltul scurt, Veselovsky respinge in corner