Cea de-a 63-a ediţii a Campionatelor Internaţionale ale României, desfăşurată la Cluj-Napoca s-a încheiat cu rezultate foarte bune, unele chiar de excepţie.

La startul competiţiei s-au aliniat 252 atleţi (159 la masculin, 93 la feminin), dintre care 42 sunt reprezentanţi ai atletismului mondial, venind din ţări ca Armenia (2), Bulgaria (3), Germania (2), Israel (1), Moldova (7), Serbia (11), Turcia (16).

Campionatele Internaţionale ale României s-au desfăşurat timp de 2 zile şi au găzduit 38 de probe (19 feminin, 19 masculin). Moderna arenă sportivă ‘Cluj Arena’ a găzduit pentru a treia oară Campionatele Internaţionale de Atletism ale României, după ediţiile din 2014 şi 2017.

Ediţia a 63-a a stat sub semnul performanţei şi a demonstrat că are potenţialul de a deveni o întrecere europeană de nivel Grand Prix.

2 iunie – prima zi de concurs

În debutul competiţiei prima veste îmbucurătoare a venit de la Andreea Panţuroiu (CSM Bucureşti) care la proba de triplusalt a reuşit o performanţă 16.36, o îmbunătăţire cu trei centimetri a recordului personal care data din anul 2016. Splendid debut de sezon internaţional pentru noua campioană internaţională a României, eleva antrenoarei Mihaela Nicoară!

Pe prima treaptă a podiumului s-au urcat şi Andrei Gag (CSM Bucureşti, antrenor Ioan Zanfirache) la aruncarea greutăţii, cu o încercare care a măsurat 20,12 m, ca şi suliţaşul Alexandru Novac (79,61 m, CSM Bacău – SCM Bacău, antrenor Mihaela Melinte). Şi în proba feminină de 400 m ne-am putut bucura de o victorie categorică, mare satisfacţie pentru gazde, medalia de aur fiind cucerită de Andrea Miklos (antrenoare Kanizsay Magdolna, CSS Viitorul Cluj), clujeanca fiind cronometrată în 52,35. Pe cea de-a doua treaptă a podiumului de premiere s-a urcat sârboaica Tamara Salaski, 53,42), pentru ca medalia de bronz să-i revină Biancăi Răzor (CSA Steaua, antrenor Zsolt Gyongyossy).

La întrecerea de la aruncarea ciocanului, care a s-a desfăşurat în parcul Babeş, cea mai bună poziţie a fost ocupată de Zalina Petrivskaya, din Republica Moldova, cu 71,07 m, o performanţă de top mondial, ca şi cea a atletei noastre Bianca Ghelber (SCM Bacău-CSA Steaua, antrenor Lucică Cucoş), care, cu 70,96 m, a primit medalia de argint.

Robert Parge a realizat un record naţional de tineret (U23)! Performanţa de 45,92s la 400 m, i-a adus lui Robert Parge poziţionarea pe cea de-a doua treaptă a podiumului de premiere. Cursa a înregistrat şi un alt rezultat de excepţie, cel al câştigătorului, turcul Can Yavuz care a fost cronometrat în 45,84s!

Între timp, o altă clujeancă, actualmente legitimată la CSA Steaua, Anamaria Nesteriuc (antrenoare Doina Nesteriuc), a punctat cu victorie, de această dată la 100 mg, fiind cronometrată în 13,16.

Finala de la 100 m a fost clar dominată de atleţii din Turcia, care au cucerit medaliile de aur şi argint prin Hekimoglu Yigitcan (10,33), respectiv, Ay Aykut (10,36). Al treilea a sosit sprinterul nostru Petre Rezmiveş (CSU Cluj), cronometrat în 10,40.

Campioni ai Internaţionalelor României au devenit şi Alin Firfirică (CSA Steaua-CSU Suceava, antrenor Daniela Costian) la disc (cu o performanţă foarte bună de 64,40 m), Cosmin Dumitrache (CSM Bucureşti-CS Rapid, antrenor Miomir Popovici) la 110 mg (14,20), Marina Baboi (SCM Gloria Buzău, antrenoare Doina Voinea) la 100 m (11,51).

Victorie categorică a Claudiei Bobocea la 1500 m, eleva antrenorului Valentin Anghel, legitimată la CSM Sf Gheorghe-CSA Steaua, impunându-se în 4:26,73. Pe prima treaptă a podiumului de premiere s-au urcat şi Cosmin Trofin (CSA Steaua-CSM Sf. Gheorghe, antrenoare Margareta Barbu) la 800 m (1:47,84), ca şi Ionela Luca (CSM Călăraşi-CS Rapid, antrenor Virgil Costache), cu 3,80 m la săritura cu prăjina.

Ştafeta de 4X100 m a Turciei s-a impus în 40,43 (Ay/Aykut/Ozkan/Ertan), urmată de tricolorii de la CSM Slatina (Dincă/Cosmin/Neagoe/Andrei), în 40,70.

Proba care a încheiat reuniunea din prima seară a fost săritura în lungime, adjudecată de stelistul Valentin Toboc (antrenoare Mihaela Toboc) care a avut o reuşită de 7,61 m în ultima încercare.

3 iunie – ziua a doua de concurs

Superbă evoluţia învingătoarei de la 200 m, Marina Baboi (SCM Gloria Buzău, antrenoare Doina Voinea), încheiată cu un nou record personal (23,81), după ce ieri, la 100 m, izbutea aceeaşi performanţă. Nici Andrea Miklos (CSS Viitorul Cluj, antrenoare Kanizsay Magdolna) nu s-a lăsat mai prejos! A sosit a doua, tot cu record personal (23,95), după ce ieri, la 400 m, puncta cu o victorie.

Cursă deosebit de frumoasă, decisă numai pe final, am putut vedea la 1500 m, juniorul 1 Adrian Garcea (Pandurii Tg. Jiu, antrenor Ion Bură – 3:46,68) rezistând cu stoicism atacului declanşat de Nicolae Coman (CSA Steaua-CSU Arad, antrenoare Margareta Barbu), cronometrat în 3:47,31.

Pe prima treaptă a podiumului de premiere s-au mai urcat la 800 m Cristina Bălan (CS Athletics Timişoara, antrenoare Simona şerban – 2:05,62), Ioana Ţigănaşu (CS Ceahlăul P. Neamţ-LPS P. Neamţ, Dan Cojocaru) la disc (48,22 m) şi Sanda Belgyan (CSU Cluj Napoca, antrenoare Melinţia Măcelaru) la 400 mg, fiind cronometrată în 59,19.

La 400 mg s-a impus categoric turcul Sinan Oren (50,75), urmat de sârbul Milos Markovic (53,34) şi de tânărul nostru atlet Eduard Rusu (55,36). Dacă la triplusalt pe prima treaptă a podiumului de premiere s-a urcat Levon Aghasyan din Armenia (16,57 m), la aruncarea ciocanului a câştigat Serghei Marghiev din Republica Moldova (75,51 m).

Cap de afiş al celei de-a doua zile a Internaţionalelor, întrecerea de la lungime ne-a oferit un adevărat show de top internaţional. Revenită în ‘ovalul magic’, Florentina Iuşco Marincu (CS Cetate Deva, antrenor Nicolae Alexe) a câştigat medalia de aur, cu o încercare care a măsurat 6,62 m, depăşindu-le, astfel, pe Angela Moroşanu (CSM Bucureşti, antrenor Linte Marius – 6,49 m) şi pe Alina Rotaru (CSM Bucureşti, antrenor Mihai Corucle – 6,48 m).

Rezultat de excepţie pentru turcul Acet Alperen la săritura în înălţime. Cu 2,30 m s-a impus categoric, pe locurile 2 şi trei clasându-se Mihai Donisan (CS Dinamo, antrenor Sorin Matei), respectiv, Mihai Anastasiu (CS Rapid, antrenor Doru Oprea), ambii cu 2,15 m, departajaţi de numărul de încercări. şi la 3000 m obs am avut de-a face cu o victorie detaşată, cea a turcoaicei Erol Sumeyye, care a parcurs distanţa în 10:16,75, fiind urmată de eleva antrenoarei Viorica Dima, Adela Bălţoi (CS Pandurii Tg. Jiu – 10:28,01).

Ştafeta Turciei de 4X400 m (Cankci/Korkmaz/Ozyurek/Kasap), cronometrată în 3:11,38, s-a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere, urmată de sprinterii de la CSU Cluj Napoca ‘A’ (Opriş/Taut/Macovei/Parge – 3:17,14).

Victorii în probele lor au mai înregistrat Andrei Ştefana (CSM Craiova, antrenoare Cristeana Cojocaru), la 3000 m obs (9:08,11), Lenuţa Burueană (CS Ceahlăul P. Neamţ-CSA Steaua, antrenor Dan Cojocaru) la greutate (14,74 m), Florina Necşoiu (CSM Braşov, antrenoare Ligia Cuciurovschi) la suliţă (53,82 m) şi Ionuţ Neagoe (CSM Slatina-CSU Piteşti, antrenor Liviu Mihăilescu) la 200 m (20,93).

Superbă victoria Ancuţei Bobocel (CSU Craiova-CS Dinamo) la 5000 m (15:39,08), eleva antrenorului Marin Istrate fiind urmată de Roxana Bîrcă (CSA Steaua-CSU Arad, antrenoare Margareta Barbu – 15:39,08) şi de Cristina Simion (CSA Steaua-CSU Arad, antrenoare Margareta Barbu – 16:27,34). în cursa similară masculină s-a impus Nicolae Soare (CS Ştiinţa Bacău, antrenoare Cristina Alexe, care a fost cronometrat în 14:19,05.

După două zile de spectacol atletic, cele trei mari premii conform tabelei internaţionale de punctaj au revenit turcului Acet Alperen (înălţime; 2,30 m, 1179 puncte – 600 de euro), Andreei Panţuroiu (triplusalt; 14,36 m, 1154 pct – 400 de euro) şi lui Alin Firfirică (disc; 64,40 m, 1141 pct – 200 de euro).

 

Primeşte la prima oră a zilei cele mai noi ştiri din judeţul Cluj pe email!

Adresa de email:

Un serviciu oferit de către feedburner. Politica de confidenţialitate pentru abonaţi.