z world cup
Echipa naţională de fotbal feminin a ratat calificarea pentru campionatul mondial, din Canada, care va avea loc în 2015. România a pierdut, la Cluj Napoca, în faţa Italiei, scor 1-2, la pauză 0-1. Antrenorii Maria Delicoiu şi Mirel Albon au început partida cu următoarea formaţiei :

Andreea Părăluță – Olivia Oprea, Corina Corniciuc, Maria Ficzay, Florentina Spânu-Olar (cpt.) – Raluca Sârghe, Alexandra Iușan – Monika Sinka, Ștefania Vătafu, Adina Giurgiu – Cosmina Dușa. Golul romîncelor a fost marcat de jucătoarea Olimpiei Cluj Ştefania Vătafu în minutul 80 din lovitură liberă. Clasamentul grupei se prezintă astfel

1. SPANIA 19 puncte (7 jocuri), 2. Italia 13 puncte (6 meciuri), 3. Cehia 4 puncte (4 jocuri), 4. ROMÂNIA 4 puncte (5 partide), 5. Estonia 3 puncte (3 meciuri), 6. Macedonia 0 puncte (5 meciuri).