CFR Cluj a debutat în noul sezon al Ligii I cu un egal, 2-2, obținut la Ovidiu, cu Viitorul lui Gheorghe Hagi. Echipa din Gruia a început perfect meciul, cu două goluri înscrise de Tade și Guima, în minutele 13 și 17.

Și-a intrat apoi în rol al 12-lea jucător al lui Hagi, centralul Sebastian Colțescu. Acesta a acordat două penaltyuri absolut aiuritoare după ce Hodorogea și Tănase au plonjat în careu. În minutul 51, Mitrea comite un henț clar în careu, însă același Colțescu a preferat să privească la zborul pescărușilor.

Echipa lui Francisc Dican a forțat pe final de meci, însă tabela a rămas nemodificată. CFR joacă etapa viitoare în Gruia cu echipa din Timișoara.

Desfășurarea partidei:
min.13 GOOOOOOOL CFR! Tade înscrie din interiorul careul, după o centrare a lui Rosu. 0-1!
min.17 GOOOOOOOL CFR! Guima reia spectaculos în poartă din 6 metri! 0-2!
min.20 lovitura libera Cernat, mingea trece poarta
min.34 GOL Viitorul! Colțescu face cadou gazdelor o lovitură de la 11 metri. Cernat transforma! 1-2!
min.45 pauza
min.49 cartonas galben Hodorogea
min.51 Coltescu refuza CFR-ului un penalty, după un hent in careu comis de Mitrea
min.54 iese Ianis Hagi, intra Mitrita
min.56 Coltescu e din nou ridicol si acorda a doua lovitura de la 11 m pentru Viiotrul. De aceasta data a plonjat in careu Tanase. Cernat inscrie din nou! 2-2!