România pierde dramatic cu Norvegia, 33-35, după prelungiri! Vom juca duminică cu Polonia în finala mică a Campionatului Mondial!

Norvegia a cîștigat partida împotriva României și s-a calificat în finala Campionatului Mondial, scor 35-33. A fost un meci dramatic, plin de răsturnări de situație!

Nordicele au avut nevoie de prelungiri pentru a merge mai departe. Deși la pauză au avut 3 goluri avans, norvegiencele nu au putut face față unei reprize incredibile a României.

Meciul s-a dus în prelungiri, însă Norvegia a reușit să se impună în cele din urmă. Tricolorele n-au mai cîștigat în fața Norvegiei de la Campionatul European din 2000, cînd s-au impus 26-22. De atunci am pierdut de 8 ori, o dată chiar în grupele acestui mondial, 22-26.

În finala mică România va întîlni Polonia, care a pierdut în fața Olandei. Meciul este duminică.

sursa: Gazeta Sporturilor