Universitatea Cluj a luat o gură de aer uriașă după victoria extrem de importantă de la Tîrgu Jiu. Cu cele trei puncte luate la Târgu Jiu, ”șepcile roșii” urcă pe poziția a 12-a în clasament, ultimul care asigură rămânerea pe prima scenă fotbalistică a țării.

Partida a fost săracă în ocazii și a avut ca moment psihologic ratarea unui penalty de către gazde imediat după pauză. Clujenii au reacționat perfect pe contraatac în minutul 69, când Viveiros a șutat perfect sub bară pentru o victorie care poate însemna la final salvarea de la retrogradare.

Desfășurarea partidei:

min.1 a inceput meciul
min.6 Nistor suteaza din afara careului, retine Veselovsky
min.11 inca un sut a lui Nistor. mingea trece peste poarta
min.45 pauza. repriza saraca in ocazii
min.50 penalty pentru gazde la un hent comis de Bambara!
min.51 Roman suteaza slab, si Veselevosky respinge!!!
min.54 contraatac al lui Viveiros, lobul acestuia trece alaturi
min.57 Calcan intra in locul lui Lemnaru
min.59 iese Roman, intra Eric
min.69 GOOOOOOL U Cluj! contraatac fulgerator al Universitatii. Viveiros suteaza perfect sub transversala din mijlocul careului! 0-1!