foto: ziarulclujean.ro

Cea de-a V-a ediţie a “Zilelor Clujului” va avea loc în perioada 22-26 mai 2015. Această ediţie va fi parte integrată a programului Cluj-Napoca – Capitală Europeană a Tineretului 2015.

Zilele Clujului înseamnă în acest an:
5 scene – Piața Unirii, Piața Muzeului, str. Mihail Kogălniceanu, La Terenuri Mănăștur, Iulius Parc
peste 100 de concerte live
peste 100 de evenimente
peste 30 de locații

Program ziua I, vineri, 22 mai 2015

Studenţii dau Culoare Clujului
Zilele Clujului debutează vineri, 22 mai 2015, cu evenimentul „Studenţii dau Culoare Clujului”. Studenții vor demonstra că sunt o forţă şi un element esenţial în dinamica oraşului nostru. Manifestarea va avea loc vineri, 22 mai 2015, de la ora 9.00, la Sala Polivalentă, unde studenţii universităţilor clujene vor lua parte la „Închiderea anului universitar”. De la ora 10.30, aceştia vor participa la Parada Universităţilor Clujene, după care, vor ajunge în Piaţa Unirii la un spectacol de culoare pe ritmurile orchestrei Bigg Dimm A’Band.

Piața Unirii
Ziua de vineri continuă în Piața Unirii unde, începând cu ora 18:00 elevii şcolilor clujene vor bate recordul de cel mai mare „Cup Song”, pe ritmurile melodiei „When I’m Gone” cântate de Alexandra Ungureanu & Crush.

Începând cu ora 19:00, pe scena din Piața Unirii vor concerta  David & The Six Martini Band, Vunk şi, în premieră, va urca pe scenă, împreună, trupa Iris cu legendarul solist Cristi Minculescu, dar şi cu Dan Bittman, soprana Felicia Filip şi actorul clujean Dan Chiorean.

Piața Muzeului
Concerte live ale trupelor clujene:
19:00 The Beat (acustic)
19: 30 Ad Libitum Voices
20:00 Indie Folker
21:00 Jazzybirds
22:00 Teatru Stradal – Parola Bianca – Moonlight Invasion

Str. Mihail Kogălniceanu
10:00 – 22:00
Promenada Cărților
Promenada Multiculturalității
„UBB – aduce o lume într-un oraș”
Târgul meșterilor populari clujeni
Participă și meșteri populari din orașele înfrățite Zagreb (Croația), Pécs (Ungaria), Suwon (Coreea de
Sud), precum şi comunităţi și alte centre culturale.

Festivalul Culinar Internațional –  str. Mihail Kogălniceanu
10:00 Deschidere program
15:45 Șampanie inaugurală cu somelierul Laurențiu Fărcaș
Demonstrații și degustări culinare
16:00 – Salad Box
16:30 –Klausenburger
17:00 – Preparat coreean
– orașul înfrățit Suwon
17:30 – Chef Ioan Fatol
18:00 – Chef Adrian Pop
18:30 – Chef Cezar Munteanu

17:30 – Vernisaj expoziție ”Point of View”
Scena Urbană

Concerte scena – Str. Mihail Kogălniceanu
20:00 Score Band
21:00 Trupa Puzzle

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii – Tabăra Antică și Medievală
18:00 Deschiderea Taberei Istorice
Terra Dacica Aeterna
Vulturii din Călata
Paladinii de Terra Medies
Dragonii de Transilvania
Armata Neagră a lui Matia Corvin
Ordinul Basarabilor
19:00 Nebunul care vinde-nțelepciune
La Fontaine – spectacol de fabule medievale
19:30 Teatru de păpuși – Roman Năzdrăvan

Memo 10
11:00-18:00 Ziua culinară japoneză
Tokyo Group
Bucătarul nr. 3 în lume la World Sushi Cup

Bld. Eroilor
10:00 – 14:00 Ateliere de Creație – Civic Art
Liceul de Arte Plastice “Romul Ladea”
14:00 Lansare Sharebooks – Mini-concerte, interviuri și piese de teatru – Față-n Față
15:00 RoboTactica – Concurs de sumo între roboți
Clubul Studenților din Universitatea Tehnică
17:00 – 21:00 Animație Stradală Famous

Teatru în cadrul Festivalului Man.In.Fest:
14:00 Devenir
15:30 Golden
16:30 Stillman Theatre
18:00 Inevidenza
19:00 Cântăreții din Bremen
20:00 Varina

Casino – Parcul Central
14:00  Lansarea volumului „Cortez” – Povestea mezzosopranei Viorica Cortez
Autor: Marius Constantinescu
15:00 Inaugurarea ansamblului statuar “Scara Lumii” a sculptorului Liviu Mocan
14:00 – 18:00 Youth Fair

Parcul Central „Simion Bărnuţiu”
10:00 – 20:00 The Fun Zone – Escaladă, canoeing, tir cu arcul, trambulină, tiroliană
Outdoor4You
Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

La Terenuri – Mănăștur
Ateliere pentru tineri și copii
16:00 Atelier Foto
17:00 Atelier de Dj-ing
17:00 Macheta Participativă a Zonei #1
Concerte
19:00 Rev
20:00 Cover Up Band
21:00 Puiu la Vinil
Asociația Colectiv A

Tur Ghidat
Cluj-Napoca, oraşul multicultural al Transilvaniei
Plecare: ora 17:00
Bld. Eroilor nr.6-8 – C.I.T.
Durata: 2h
Cluj Guided Tours

Reactor
str. Petöfi Sándor, nr. 4
11:00 Teatru Pentru Copii
Rogvaiv
Locurile sunt limitate!
19:00 Microstagiune pentru liceeni