CFR Cluj a trecut de echipa comunei Voluntari cu 2-0 și rămâne neînvinsă în Liga I după primele patru etape.

Meciul de pe stadionul din Gruia a debutat furtunos la poarta lui Balauru, care, în minutul 2, a privit neputiincios cum trasorul lui Tiago Lopes a izbit tansversala porții sale. Mureșan și-a încercat și el norocul, în min.7 și 11, însă a reluat de fiecare dată pe lângă poartă. Iureșul alb-vișiniilor s-a mai domolit, prilej pentru oaspeți să prindă curaj. Zaharia, dar mai ales Călințaru, în min.34, au ratat ocazia deschiderii scorului, însă Mincă s-a opus cu succes de fiecare dată. Tiago Lopes are și el o ocazie uriașă în min36, însă reluarea sa nu a prins cadrul porții goale! În min.41, Petrucci reia imparabil cu capul în poarta lui Balauru, astfel că prima repriză se încheie, pe bună dreptate, în favoarea feroviarilor.

Repriza a doua începe la fel ca și prima. Fotbaliștii lui Dican se aruncă peste adversari și la 10 minute de la reluare obțin o lovitură de pedeapsă, după o intervenție ciudată a lui Zaharia și Kone asupra lui Păun. Penalty-ul este transformat cu siguranță de același jucător, iar pentru cei de la Voluntari misiunea devenea deja imposibilă. Kone, Voiculeț și Pârvulescu animă finalul de meci, însă tabela a rămas neschimbată.

CFR a reușit să ajungă la cota +2 în clasament și va juca etapa viitoare în deplasare cu Iașiul.

Desfășurarea partidei:
min.2 Tiago Lopes tinteste transversala portii oaspete, dupa un sut de la 25 de metri
min.7 Muresan suteaza pe centrul portii, prinde Balauru fara probleme
min.11 Muresan reia din cadere pe linga poarta din centrul careului
min.14 cartonas galben Coelho
min.24 sut de la distanta a lui Zaharia, prinde Minca
min.28 sut frumos a lui Paun de la distanta. mingea trece putin peste poarta
min.30 Grigore suteaza mult peste poarta lui Minca
min.34 ocazie uriasa de gol pentru Voluntari! Minca scoate cu un reflex frumos sutul lui Calintaru
min.36 ocazie mare de gol si pentru CFR, Tiago Lopes dribleaza portarul, dar suteaza pe linga cu poarta goala!
min.39 sut pe linga poarta a lui Petrucci din marginea careului
min.41 GOOOOOOL CFR! Petrucci reia imparabil cu capul, dupa un corner executat de Tiago Lopes! 1-0!
min.45 pauza
min.55 Penalty CFR! Paun a fost faultat de Zaharia in suprafata de pedeapsa. este penalty! cartonas galben pentru Zaharia
min.56 GOOOOOOL CFR! Paun inscrie fara probleme! 2-0!
min.59 iese Rosu, intra Voiculet
min.61 ocazie mare de gol pentru Voluntari, Kone trimite pe langa poarta din marginea careului mic
min.63 iese Balan, intra Matei
min.71 sansa uriasa pentru Voiculet, mingea trimisa din coltul careului trece milimetric pe linga bara
min.74 iese Toago Lopes, intra Jakolis
min.74 iese Novac, intra Deac
min.76 Minca scoate sutul specaculos dintr-o bucata a lui Parvulescu