VIDEO+REZUMAT. Austria – România 2-3: Victorie mare pentru „Tricolori”, care urcă pe primul loc în grupă

Naționala de fotbal a României a produs surpriza în Austria, câștigând cu 3-2, după ce a prestat un joc peste așteptări. „Tricolorii” se află pe primul loc în grupa sa, cu patru puncte.

FAZELE VIDEO, AICI.

Mirel Rădoi „și-a spălat păcatele” după egalul cu Irlanda de Nord din prima etapă, un rezultat considerat de multi unul ghinionist. România a început tare meciul de la Klagenfurt, iar Alibec a deschis scorul în mintul 3. Bucuria „Tricolorilor” nu a durat mult, în minutul 17 Austria egalând prin Baumgartner. Prima repriză s-a închieiat nefericit pentru ceferistul Deac, acesta ieșind accidentat.

Articolul continuă mai jos:
farmec.ro - Livrăm frumusețe!

Startul actului secund a fost la indigo cu primul, iar Dragoș Grigore a dus din nou România în avantaj în minutul 51. Maxim a înscris și el cu un lob frumos cu 20 de minute înainte de final, gol care i-a securizat victoria României. Reușita lui Onisiwo a fost de prisos în minutul 81, întrucât austriecii nu au mai reușit egalarea, iar România a câștigat în fața „Das Team”, după 34 de ani de pauză.

Mirel Rădoi a efectuat cinci schimbări în echipa de start spre deosebire de meciul precedent, fiind introduși, de această dată, și cei doi CFR-iști convocați, Deac și Burcă. Tânărul tehnician a schimbat și sistemul, optând pentru un 4-3-3 în această seară, față de 4-4-1-1 cu Irlanda de Nord, în prima etapă. Hanca, Toșca, Ianis Hagi, Cicâldău și Pușcaș au fost înlocuiți de Burcă (debutant), Grigore, Crețu, Deac și Fl. Coman.

• Min. 1: A început meciul.
  • Min. 2: Maxim a pătruns în careul Austriei, a centrat, iar mingea a fost respinsă de portarul Schlager.
  • Min. 3: GOOL, ROMÂNIA! Coman i-a pasat lui Alibec, care a marcat de la marginea careului de 16 metri. Schlager a fost prins pe contre-pied.
  • Min. 10: Hinteregger a trimis în bară o minge venită de la Baumgartner. Tătărușanu ar fi fost învins.
  • Min. 17: Gol, Austria! Baumgartner a înscris primul său gol la echipa națională. Lainer i-a pasat în careu, iar acesta, fiind nermarcat, a înscris cu un voleu.
  • Min. 26: Ocazie pentru gazde. Austria ajunge ușor în careul României. X. Schlager a tras însă modest din 6 metri, direct în Tătărușanu.
  • Min. 34: Maxim i-a pus mingea la 16 metri lui Stanciu, însă mijlocașul Slaviei Praga a șutat în blocaj.
  • Min. 40: Ciprian Deac, accidentat, a ieșit din teren pe targă. În locul său a intrat debutantul Gabi Iancu.
  • Min. 45: S-a închieat prima repriză.

• Min. 46: A început partea secundă.
  • Min. 51: GOOL, ROMÂNIA! Dragoș Grigore i-a readus pe „Tricolori” în avantaj. Mingea centrată de Maxim a ajuns cu noroc la Grigore, iar stoperul nostru a introdus mingea în poartă din apropiere.
  • Min. 53: Dragoș Grigore a avut o nouă ocazie, trimițând puțin pe lângă poartă, în urma unui corner.
  • Min. 67: Pușcaș a intrat pe teren în locul lui Alibec.
  • Min. 70: GOOL, ROMÂNIA! Decarul României, Alex Maxim, a înscris cu un lob superb, după o greșeală uriașă a lui Posch.
  • Min. 73: Iancu a executat o lovitură liberă direct pe poartă și a lovit bara. Șansă imensă pentru România să închidă meciul, cu un scor neverosimil.
  • Min. 74: Vlad Chiricheș a fost înlocuit de Nedelcearu.
  • Min. 80: Gol, Austria! Onisiwo a nimerit poarta cu o lovitură de cap din centrul careului României, reducând, astfel, din avantajul „Tricolorilor”.
  • Min. 89: Stanciu a șutat puternic, insuficient de bine însă pentru a-l bate pe A. Schlager.
  • Min. 90+4: Final de meci. Victorie România!