CFR Cluj – Dinamo Zagreb 2-2, 5-6 d.p.: „Feroviarii” ratează calificarea pe muchie de cuțit

Campioana României, CFR Cluj, nu a reușit să producă surpriza în fața omoloagei sale din Croația, Dinamo Zagreb, deși, la loviturile de departajare, a avut penalti decisiv, prin care se putea califica.

Cei de la Dinamo Zagreb au deschis scorul după numai un sfert de oră, prin Gojak, iar CFR-ul avea să egaleze abia în minutul 64, prin Michael Pereira. Acest gol venea la 10 minute după ce Ciprian Deac ratase un penalti, obținut în urma unei eliminări din tabăra oaspeților.

Liam Kastrati a trimis-o pe Zagreb din nou în avantaj, cu 10 minute înainte de final, iar când totul părea pierdut, Gabriel Debeljuh, la primul meci ca titular în tricoul CFR-ului, a înscris în minutele adiționale și a dus partida în prelungiri.

Formația din Gruia a mai ratat câteva ocazii bune în cele 30 de minute, însă nici una dintre cele două echipe nu a izbutit un gol decisiv, astfel că partida s-a mutat la loviturile de departajare.

Primii patru executanți de la fiecare echipă și-au făcut treaba, pentru ca imediat după Bălgrădean să apere șutul lui Gojak. Efortul său a fost în zadar, deoarece Golofca nu a reușit să înscrie și să o califice pe CFR. După alte două serii de penaltiuri, situația se inversase, iar Dinamo Zagreb se afla în avantaj. Kevin Boli a tras dezamăgitor peste poartă, iar „Feroviarii” au părăsit Liga Campionilor.

Deși au avut multe atuuri miercuri seara, trecând de la agonie la extaz și înapoi la agonie în câteva rânduri, calificarea a atârnat de un fir de ață, care s-a rupt. CFR Cluj merge acum în turul III al Ligii Europa, însă are o șansă din cinci să fie trasă la sorți pentru a fi transferată direct în play-off-ul competiției.

REZUMAT

• Min. 1: Începe meciul.
  • Min. 6: Prima ocazie a CFR-ului. Chipciu a centrat în careu în urma unei lovituri libere, destinatarul fiind Djokovic, însă apărarea croată a respins.
  • Min. 10: Dinamo Zagreb ripostează, iar după un atac-fulger, Orsic se apropie, prin stânga, de Bălgrădean, însă „balonul” eșuează în plasa laterală.
  • Min. 11: A doua ocazie la rând pentru formația din capitala Croației. De această dată, decarul lui Dinamo, Majer, trage mult pe lângă poartă din marginea careului.
  • Min. 15: Gol, Dinamo Zagreb! Ivanusec a avansat în flancul stâng până față în față cu Bălgădean. Mijlocașul croat a șutat, iar Bălgrădean n-a putut să prindă mingea, aceasta respingându-se până la Amer Gojak, care i-a dus pe oaspeți în avantaj.
  • Min. 19: Un nou contraatac tăios al celor de la Zagreb. Ivanusec a tras pe lângă poată din 15 metri.
  • Min. 20: Ocazie uriașă a CFR-ului. Michael Pereira a executat un corner de pe partea stângă, iar mingea a ajuns la Ciprian Deac, al cărui șut din 11 metri a șters bara transversală.
  • Min. 28: Chipciu a trimis cu capul pe lângă poarta apărată de Livakovic, cel mai valoros jucător din lotul croaților.
  • Min. 34: Elevii lui Zoran Mamic le-au tăiat din elan „Alb-vișiniilor”, după mai multe atacuri ale gazdelor împotmolite în apărarea croată.
  • Min. 37: Burcă a șutat spre poartă, în urma unei lovituri libere a CFR-ului, dar portarul croat a respins în corner. Lovitura de colț nu a reușit să fie materializată de formația din Gruia.
  • Min. 39: Șut în bara transversală a aripei stânga a croaților, Orsic, după un nou atac rapid al echipei oaspete.
  • Min. 41: Majer a executat un corner de pe partea dreaptă, iar Leovac a trimis spre poartă, însă Bălgrădean a fost la post și a respins.
  • Min. 45: Burcă reușește un dribling în flancul drept și îi pasează lui Deac, decarul CFR-ului trimițând puțin pe lângă poarta adversă.
  • Min. 45+1: Finalul primei reprize.

• Min. 46A ieșit Chipciu la pauză, fiind înlocuit de Mario Rondon.
  • Min. 46: Începe repreza secundă.
  • Min. 47: Rondon își face imadiat simțită prezența, și ratează o ocazie importantă, un șut din marginea careului care a trecut milimetric pe lângă poartă.
  • Min. 51: Penalti pentru CFR Cluj! Formația din Gruia are șansa egalării după faultul în careu al fundașului central croat, Theophile-Catherine. Apărătorul oaspeților a primit direct cartonașul roșu.
  • Min. 52: Ciprian Deac nu reușește să fructifice lovitura de la 11 metri, executând pe direcția lui Livakovic.
  • Min. 63: După ce meciul s-a mutat pentru o bună perioadă de timp la mijlocul terenului, Dinamo Zagreb ratează o ocazie bună, Vinicius fiind salvatorul CFR-ului.
  • Min. 64: GOL, CFR CLUJ! Michael Pereira îl surprinde pe Livakovic cu un șut de la peste 20 de metri, mingea dându-i acestuia degetele peste cap și intrând în poartă.
  • Min. 68: Michael Pereira, marcatorul golului, este înlocuit de Cătălin Golofca.
  • Min. 69: Ardelenii au prins curaj și au fost din nou aproape de gol în urma unei lovituri libere. Ciprian Deac a centrat, însă lovitura de cap a unui jucător de la CFR este interceptată cu brio, de această dată, de portarul advers.
  • Min. 74: După ce Golofca a pierdut mingea în fața careului advers, cei de la Zagreb au pornit pe un contraatac-fulger, dar șutul lui Stojanovic este prins cu siguranță de Cristi Bălgrădean.
  • Min. 79: Gol, Dinamo Zagreb! Lirim Kastrati a fost la locul potrivit în momentul potrivit pentru a prelua mingea, care a fost respinsă, în careu, şi trimite balonul în partea de sus al plasei.
  • Min. 87: CFR Cluj pune presiune, dar nu are forța să egaleze.
  • Min. 90+3: GOL, CFR CLUJ! După ce a primit o pasă bună, Gabriel Debeljuh trimite un şut care se duce direct în colţul drept de jos al porţii. Joc bun de echipă.
  • Min. 90+4: Se încheie repriza secundă. Cele două echipe așteaptă prelungirile.

• Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.
  • Min. 94: Camora centrează de pe partea stângă, iar Rondo reia cu capul. Mingea este deviată în corner.
  • Min. 105: Petar Stojanovic ratează o şansă promiţătoare trimiţând un şut pe jos de la marginea careului. Cristian Balgradean are o intervenție de înaltă clasă și respinge mingea care s-ar fi oprit în interiorul porţii pe partea centrală.
  • Min. 105+1: Se încheie prima repriză de prelugiri.
  • Min. 106: Începe repriza secundă de prelungiri.
  • Min. 111: Mario Rondon încearcă să transforme o centrare. El sare înalt şi trimite mingea cu capul pe centrul porţii. Dominik Livakovic, însă, îşi arată reflexele şi reuşeşte o intervenție superbă pentru a opri mingea de a intra în plasă.
  • Min. 113: Lirim Kastrati încearcă să-i găsească capul unui coechipier de al său cu o centrare promiţătoare în interiorul careului. Din păcate pentru el, defensiva adversă se înalţă peste atacanţi şi resping ameninţarea.
  • Min. 120: Se încheie cele două reprize de prelungiri.

• Penaltiuri: Josko Gvardiol înscrie.
  • Penaltiuri: Kevin Boli ratează! CFR Cluj este eliminată.

Statistici după 120 de minute

Sursa foto: captură FlashScore.

Echipe de start

CFR: Bălgrădean – Burcă, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Bordeianu, Pereira – Chipciu, Debeljuh, Deac
Rezerve: Sandomierski – Susic, Golofca, Hoban, Cestor, Itu, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo Zagreb: Livakovic – Stojanovic, Theophile, Dilaver, Leovac – Gojak, Ivanusec, Ademi, Orsic – Majer, Gavranovic
Rezerve: Cavlina – Mogarrami, Kastrati, Petkovic, Tolic, Burton, Gvardiol
Antrenor: Zoran Mamic

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj
Arbitru: Antonio Carvalho / Asistenți: Bruno Jesus, Nuno Pereira (toți din Portugalia)