UTA-U 1-0. “Bătrâna Doamnă”, greu de răpus

UTA a câştigat derby-ul cu Universitatea Cluj cu 1-0 şi a urcat pe primul loc în seria de vest a ligii a doua, după reușita lui Ciprian Rus.

Universitatea Cluj a suferit, astfel, prima înfrângere după cinci victorii consecutive chiar în derby-ul cu UTA.

Pe un stadion aproape plin, Ciprian Rus a marcat unicul gol al întâlnirii în ultimele secunde ale primei reprize. A fost a treia reuşită pentru el din acest sezon.

Apoi, UTA a cerut penalty în minutul 56, când fostul dinamovist Sorin Strătilă a căzut în careu după o intervenţie a lui Niczuly, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

Rus a mai ratat o ocazie uriaşă în minutul 86, iar partida s-a încheiat 1-0 pentru UTA, care a urcat pe primul loc în seria de vest a ligii a doua, cu 29 de puncte. U Cluj rămâne la cota 22 și coboară pe locul 9 în clasament.

Echipe de start:
UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza, Hlistei – Rus, Curtuiuș
U Cluj: Niczuly – Butean, Crișan, Cordoş, Hâmpea – Boboc, Cîndea – Calcan, Ursu, Greu – Schieb

sursa: digisport.ro