Sunteti aici:SocialTimișoara-CFR 1-2. Feroviarii rup tradiția și câștigă la Timișoara. Urmează șocul cu Steaua!

Publicat in data

CFR Cluj a câștigat reconfortant pe malul Begăi și se apropie tot mai tare de locurile care duc în playoff, în ciuda celor șase puncte de penalizare primite de la FRF.

Francisc Dican a adus zâmbetul pe fața președintelui Mureșan, care nu a reușit niciodată până acum să plece victorios din Timișoara. După o primă repriză perfectă, feroviarii au făcut din nou pasul înapoi și le-au permis bănățenilor să pună destul de des în pericol poarta excelentului Marc.

Felipe Nascimento a deschis scorul în minutul 17, cu un șut plasat pe lângă un Kirschstein țintuit pe linia porții. Cu trei minute înainte de finalul reprizei, Cristian Lopez reușește al optulea gol stagional, după care se aruncă în brațele lui Dican, amenințat mai mereu de presă cu demiterea.

Timișoara reușește golul de onoare prin excelentul Hernadez, însă gândurile clujenilor se îndreptau deja spre șocul cu Steaua din Gruia, de pe 1 noiembrie.