Record de sportivi clujeni la Olimpiada de la Rio

Clujul va fi reprezentat la Olimpiada de la Rio de 10 sportivi ce vor evolua la patru discipline sportive: judo, înot, handbal, și atletism.

Astfel, sportivii clujeni calificați la Olimpiadă sunt: Corina Căprioriu și Monica Ungureanu (judo), Robert Glință, Alin Coste, Ana Dascăl (înot,) Florina Chintoan (handbal), Alex Bologa (judo, jocuri Paralimpice),  Sanda Belgyan, Andrea  Miklos și Bianca Răzor (altetism), aceștia fiind legitimați la cluburile clujene, U Cluj, CSM Cluj sau CSS Viitorul.

La judo, România va fi reprezentată de patru sportivi: România : Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chițu (57 kg), Corina Căprioriu (57 kg) și Daniel Natea (+100 kg).

România are 3 judoka în primele 14 locuri în ierarhia feminină, care asigură prezența la JO 2016, și unul între primii 22 din ierarhia masculină, care au obținut biletele pentru Rio.

Conform clasamentului mondial, Andreea Chițu s-a clasat pe primul loc la categoria 52 kg, Corina Căprioriu a fost a 6-a la cat. 57 kg, Monica Ungureanu a ocupat locul 10 la cat. 48 kg, iar Daniel Natea a prins locul 6 la cat. +100 kg.

Un alt clujean, judokanul Alex Bologa, antrenat de Tamas Gergely, a câștigat Grand Prix-ul de judo pentru nevăzători de la Birmingham și a obținut biletele pentru Jocurile Paralimpice.

La înot, delegația României numără șase sportivi, dintre aceștia trei sunt legitimați la U Cluj.

Pentru prima dată în istorie, România va trimite la Jocurile Olimpice o ștafetă de viteză, la natatie. Echipa formată din Marius Radu, primul schimb, Daniel Macovei, Alin Coste și Norbert Trandafir a scos timpul de 3 minute și 16 secunde și 71 de sutimi.

Robert Glință va participa în proba de 100 m spate, iar Alin Coste în proba de ștafetă.

O altă sportivă legitimată la CSU,  Ana Dascăl, va participa la proba de 100m liber. Federația Internațională de Natație (FINA) i-a oferit o invitație, lotul de înot al României pentru Olimpiadă ajungând astfel la șase sportivi.

La Handbal, Clujul este reprezentan de jucătoarea de la U Alexandrion, Florina Chintoan care va participa cu echipa națională de handbal.

Trei fete vor reprezenta Clujul la atletism, acestea urmând să facă parte din echipa de ștafetă, 4X400 m.

În urma evoluției bune de la Campionatele Europene, ștafeta feminină de 4x400m (locul 15 în clasamentul IAAF) a obținut dreptul de participare la JO 2016. Ștafeta a fost formata din atletele Sanda Belgyan, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos și Adelina Pastor. La Rio, din ștafeta de 4×400 m vor mai face parte Bianca Răzor și Florina Pierdevară.

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman a aprobat componenta Echipei Olimpice a Romaniei care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Până în prezent sunt calificați 103 sportivi.

Atletism:

Elena Daniela Cirlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton; Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars;

Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila – 50 km mars;

Alina Rotaru – saritura in lungime;

Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea – triplusalt;

Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;

Andrei Gag – aruncarea greutatii;

Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;

Rares Andrei Toader – aruncarea greutatii;

 Bianca Răzor 400 m

Claudia Mihaela Bobocea – 800 m.

Sanda Belgyan, Anamaria Ionita, Andrea Miklos si Adelina Pastor, ștafetă 4X400

Box :  Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj :

– Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontarau – patru rame fara carmaci  (4-)

– George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);

– Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este in curs de cercetare) – opt rame cu carmaci (8+) si Popa Iuliana – rezerva

– Tarlea Elena Lavinia si Laura Oprea – doi rame (2-).

– Ionela Livia Lehaci si Gianina Beleaga  – dublu vasle categorie usoara (L2x)

Ciclism: Serghei Tvetcov

Gimnastica artistica: Marian Dragulescu,  Andrei Vasile Muntean si Catalina Ponor – individual compus. Larisa Iordache – rezerva;

Gimnastica ritmica:  Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere : Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sincraian (85 kg);

Handbal:

Conducerea tehnica a echipei reprezentative de handbal a Romaniei le va alege pe cele 14 jucatoare titulare si o rezerva, care vor merge la Rio 2016, din urmatorul lot largit: Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Crina Elena Pintea, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Bianca Elena Tiron, Aneta Udristioiu, Paula Claudia Ungureanu, Patricia Maria Vizitiu, Maria Madalina Zamfirescu si Denisa Stefania Dedu

Inot: Robert Glinta, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;

Federatia internationala de natatie (FINA) i-a oferit o invitatie inotatoare Ana Iulia Dascal

Judo:  Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Caprioriu (57 kg) si Daniel Natea (+100 kg).  Mircea Alexandru Croitoru si Loredana Ohai – parteneri de antrenament;

Kaiac – Canoe: Valentin Cameneschi, Aurelian Madalin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean –  K4 – 1000 m; Iuliana Andreea Taran, Irina Lauric – K2 – 500 m;

Lupte:

Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane;

Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin, Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

Scrima: Malina Calugareanu –  floreta individual, Tiberiu Dolniceanu – sabie individual, Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria, Popescu – spada individual si echipe.   Loredana Dinu (rezerva)  – spada echipe;

Tenis de masa: Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu si echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu – simplu;

Tenis: Irina Begu, Monica Niculescu – simplu si dublu, Horia Tecau si Florin Mergea – dublu;

Andreea Mitu si Raluca Olaru, dublu feminin.

Tir sportiv: Alin George Moldoveanu – 10 m pusca  aer comprimat.

 

Incendiu la Constanţa. O maşină a luat foc în parcare

Adaugati comentarii