DSC_0278

În cadrul etapei a 31 a Universitatea Cluj a pierdut pe teren propriu cu Steaua Bucureşti scor 0-1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Prepeliţă în minutul 45.  Pentru clujeni au jucat : Veselovsky – Ciupe, Ninu, Abrudan, Tîrnăcop – Bucşa (77  Machado), Lungu – Boutadjine, Cristocea (74 Calcan), M. Nicu (56 Borza) – Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.

La Steaua au jucat următorii:

Articolul continuă mai jos:

Tătăruşanu – Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici (90 Rîpă) – Pintilii, Prepeliţă – Ad. Popa, Sînmărtean (71 Iancu), Tănase (82 Keseru) – Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf. Echipa din Ghencea obţine titlul matematic cu 3 etape înainte de final având 10 puncte avans faţă de Petrolul Ploieşti echipă aflată pe poziţia secundă în clasament. La meci au asistat peste 20.000 de spectatori.

În pauză, un suporter al Universității și-a cerut iubita de soție la microfon, în aplauzele publicului. Galeria Universităţii care a numarat peste 4000 de fani în peluză a afişat un mesaj injurios la adresa forţelor de ordine şi a Jandarmeriei clujene : ”Ultrași interziși. Abuzuri repetate. Sugeti p…. Torțele-s în spate!”. Zeci de torţe şi petarde au asurzit asistenţa minute bune. Următoarea etapă a 32 a “U” va juca în deplasare la ultima clasată Corona Braşov luni 12 Mai ora 18.30 iar 3 puncte sunt cruciale  pentru salvarea de la retrogradare.