CFR-Rapid 2-1. CFR câștigă în inferioritate numerică și trimite Rapidul în Liga a II-a!

CFR Cluj a câștigat spectaculos cu Rapid, la ultima apariție pe stadionul din Gruia din acest sezon. Victoria, obținută cu un om în minus, după eliminarea din prima repriză a lui Deac, consolidează locul pe podium al echipei lui Francisc Dican și trimite în Liga a II-a echipa antrenată de fostul antrenor din Gruia, Cristiano Bergodi.

Prima repriză a fost una extrem de spectaculoasă, în care rapidiștii, care aveau nevoie de victorie în această partidă, au ratat patru ocazii foarte mari de gol la care s-a opus cu succes de fiecare dată portarul Mincă. După pauză, Rapidul a căzut inexplicabil, iar CFR a profitat din plin, prin reușitele lui Petrucci si Tade. Daniel Niculae a reușit să înscrie golul de onoare pentru Rapid în minutul 89, însă totul era terminat pentru echipa din Grant, rămasă și ea în 10 jucători, după eliminarea lui Pancu din prelungiri.

De remarcat că la partidă a asistat, după o lungă absență, și Paszkany Arpad, despre care se zvonește că dorește să investească din nou la CFR Cluj.

Desfășurarea partidei:
min.7 Daniel Niculae reia cu capul, Minca scoate excelent in corner
min.10 Jakolis suteaza din afara careului, mingea trece insa pe linga poarta
min.11 ocazie uriasa de gol a aceluiasi Niculae, Minca a scos din nou!
min.12 Dore trimite cu capul pe linga poarta
min.20 cartonas galben Petrucci
min.24 Deac trimite periculos din lovitura libera, Buchta respinge excelent in corner
min.26 o noua ocazie pentru CFR, Cmovs scoate in extremis lovitura de cap a lui Deac
min.27 ocazie mare pentru Rapid. Minca scoate spectaculos sutul lui J.Oriol
min.29 Deac este eliminat de Alexandru Tudor, Sapunaru si Rui Miguel primesc galben!
min.36 J.Oriol primeste si el cartonas galben
min.44 Minca scoate fenomenal sutul lui Rui Miguel din marginea careului
min.45 Minca scoate superb lovitura de cap a lui Miguel!
min.45+1 pauza
min.58 Jakolis suteaza pe linga poarta rapidista
min.59 intra Pancu, iese Kika
min.60 GOOOOOOL CFR! Petrucci deschide scorul cu un sut spectaculos din marginea careului! 1-0!
min.63 cartonas galben Cmovs
min.66 iese Dore, intra Paun
min.70 Minca respinge in corner sutul loui Niculae
min.71 ocazie uriasa de gol a lui Camora, scoate Buchta sutul portughezului
min.74 11 metri pentru CFR! Larie este faultat in suprafata de pedeapsa de Sapina!
min.75 GOOOOOOL CFR! Tade il executa lejer pe Buchta. al 18-lea gol al sezonului pentru jucatorul CFR-ului! 2-0!
min.76 intra Cerlinca, iese Rui Miguel
min.79 cartonas galben Jakolis
min.80 cartonas galben Minca
min.81 iese Jakolis, intra Chanturia
min.82 iese Garai, intra Alves
min.85 Minca scoate sutul lui Pancu, din respingere Gecov trimite peste poarta